Po kypřícím prášku zkrátka hospodyňky sáhnou při pečení dost často. Dáváme ho do nekynutých těst, kde se nepoužívají kvasinky, droždí. Například do různých dortů, dezertů, bábovek či muffinů.
Co v něm všechno je?
Tou hlavní složkou kypřícího prášku je „obyčejná“ jedlá soda. Tedy hydrogenuhličitan sodný. Dále tam je dihydrogendifosforečnan sodný, krátce E450 a plnidlo (trochu škrobu či mouky). To je vše.
Proč kypří?
Při rozkladu sody se uvolňují bublinky oxidu uhličitého. Ty si těstem razí cestu ven. A tak se postarají o jeho nakypření. A co má tedy v celém procesu na starost na starost druhá chemická látka – dihydrogendifosforečnan sodný? Ten vytváří jedlé sodě vhodné podmínky pro její rozklad. Tím je kyselé prostředí. To zajišťuje v těstě i po celou dobu pečení v troubě. Proto tam těsto stále může pracovat, stále nabývá.
Když je difosforečnanů moc
V prášku do pečiva je difosforečnanů malé množství a pro náš organismus by jeho občasná konzumace touto cestou neměla představovat významné zdravotní riziko, nemělo by docházet k jeho významnému zatížení. Ovšem všeho moc škodí. Výrobci potravin ho přidávají do mnoha produktů. Můžeme ho najít ve směsích sloužících k výrobě čokoládových nápojů, obsahují ho uzeniny nebo tavené sýry. A při velké konzumaci těchto potravin se dávka difosforečnanů samozřejmě „nasbírá“ a její vliv v organismu může být větší. Vysoké dávky těchto látek v těle působí to, že vzniká nerovnováha vápníku s fosforem. Díky tomu pak náš organismus zvýšeně vylučuje vápník. To je samozřejmě pro naše zdraví nežádoucí. Potraviny, které difosforečnany obsahují, by neměly často jíst hlavně děti. Pro správný růst jejich kostí a zubů je vápník nezbytný.
Co můžeme místo něj použít
Pokud se rozhodneme, že z našeho jídelníčku vyloučíme raději i malé množství difosforečnanů z kypřícího prášku, můžeme ho nahradit. Protože se jedná vlastně o jedlou sodu a kyselinu, není to tak složité. Pokud pečeme něco, kde je v receptu obsažen jogurt či podmáslí, ty se o kyselost postarají a můžeme tedy místo kypřícího prášku použít jen stejné množství samotné jedlé sody. To samé můžeme udělat, když náš recept „vydrží“ k doplnění kyselosti trochu citronové šťávy nebo octa. Další možností je použití bio kypřícího prášku. V něm se o kyselé prostředí nutné k uvolnění bublinek oxidu uhličitého postará vinný kámen.