Pokud má člověk cukrovku, jeho tělo nedokáže udržet vyrovnanou hladinu krevního cukru. K tomu, aby došlo k přeměně glukózy (cukru) z potravy na energii, je potřebný hormon inzulin. Ten je produkován Langerhansovými ostrůvky ve slinivce břišní. Při diabetu 2. typu (1. typ je zcela odlišné onemocnění) je inzulín produkován, ale dochází k inzulínové rezistenci v cílových buňkách nebo je ho produkováno nedostatečné množství. Tím dochází k tomu, že po konzumaci potravy s obsahem sacharidů stoupne glykémie, protože nedochází k jejich správnému zpracování.
Glykémie je hodnota cukru v krvi. U zdravých osob 2 hodiny po jídle nepřekročí 7,8 mmol/l, hodnota nad 11 mmol/l je již diagnózou diabetu. Na lačno je udávána hodnota do 6 mmol/l. Vznik diabetu je spojován s genetickou zátěží, obezitou a výskytem vysokého krevního tlaku. Pokud se podaří zachytit diabetes v počátcích, postačí někdy zvýšení fyzické aktivity, úprava jídelníčku a obvykle je třeba snížit svoji hmotnost. Lékař předepíše léky – antidiabetika, která vybere dle typu pacienta a důvodu vzniku jeho cukrovky. Může se stát, že se pacienti dopracují k injekčnímu podávání inzulínu. Důležité je poslouchat lékaře a maximálně spolupracovat. Čím vyrovnanější glykémie se podaří nastolit, tím menší je riziko následných diabetických komplikací.
Příznaky, které nás mohou na možnost diabetu upozornit, jsou : nadměrná žízeň spolu s nadměrným močením, únava, špatné hojení ran, křeče v nohou, rozmazané vidění atd.
Je prokázáno, že diabetu 2. typu lze do jisté míry předcházet. Znamená to hlídat si váhu, cholesterol, krevní tlak, nekouřit a zdravě se stravovat. Důležitá je pravidelná fyzická aktivita. Ve stravě omezit přímé cukry, tuky a tučná jídla, bílé pečivo, pivo a samozřejmě sladká jídla včetně ovoce. Naopak se doporučuje libové maso, chléb, zelenina, ovšem přílohy jen v omezené míře. Vše se řídí tím, zda potřebujeme zhubnout či nikoli. Jsou to taková běžná pravidla zdravého životního stylu. Přesto najet na ně a vytrvat, vyžaduje pevnou vůli. Motivací může být snaha nepřivodit si pozdní komplikace, které výrazně zhorší kvalitu života.