Pojišťovny začínají reagovat na zvýšené požadavky společnosti o větší a větší rozsah hrazené péče. A dělají to jediným rozumným krokem – účetní operací. Namísto, aby se tlačilo na větší rozpočet pro tyto společnosti, tak se raději bude přesouvat. Peníze na ty nejužívanější procedury a nejčastější léčby se vezmou z paliativní léčby a také z léčby vzácných onemocnění – důvod? Jednoduchý. Tato onemocnění zahrnují tak malou část lidské populace a stojí tolik peněz, že je lepší je utnout, ať si lidé spoří z vlastního.
Kroky kritizovalo už několik politických stran a hnutí napříč politickým spektrem, avšak jak je vidno, nynější vláda s tím nic dělat nebude. Právě nyní je pod palbou veřejnosti kvůli některým jejím členům, což se nemůžeme ani divit. Je tu však vznikající problém toho, že pokud někdy budete umírat nebo nedej bože budete stiženi vy nebo vaši příbuzní nějakou vzácnou chorobou, budete si muset pomoci sami. Je to smutné, ale tak to vypadá. Zneužívaní hrazené léčby je jakýmsi neduhem společnosti, ale tento „neduh“ lze napravit i jinak, než že poskytneme více financí pro ještě více hypochondrů.
Nadchází doba „léčebných půjček“
Lidé si čím dál častěji půjčují na léčbu onemocnění, protože to prostě pojišťovny odmítají platit. Nejhorší na tom je to, že málo lidí dostane tak velké částky, aby se skutečně uhradila celá léčba, která navíc nemusí mít žádný efekt. Například umírajícího člověka nechce nikdo „finančně podpořit“, protože všichni vědí, že se z toho už nedostane a kdo pak bude platit dluhy vzniklé z tohoto závazku?
Je to jeden velký zamotaný kruh
Pokud potřebujete pomoci, budete se muset obrátit i na jiné než bankovní společnosti. Samy banky si tak nechávají utíkat klienty. A není to tak, že by české právo neznalo dostatek nástrojů na zhojení toho, když dlužník v průběhu splácení umře. Právo to zná, nikdo si ale nechce přidělávat zbytečně práci.